Postat de: Vasile Cojocari

Ştiri / Sport

17 Apr. 2019 / 16:20

Sheriff Tiraspol e cu un picior în finala Cupei Moldovei

Sheriff Tiraspol e cu un picior în finala Cupei Moldovei. Campioana în exerciţiu a trecut pe teren propriu în prima manşă cu 2-0 de Milsami Orhei, relatează Moldova 1.

Sheriff Tiraspol, a făcut un pas mare şi spre calificarea în finala Cupei. În partida primei manşe a semifinalelor, „galben-negrii” au dispus pe teren propriu de Milsami Orhei cu scorul de 2-0. Eroul „viespilor” a fost atacantul Robert Ndip Tambe, care a înscris de două ori în cinci minute.

Internaţionalul camerunez a deschis scorul în minutul 78, atunci când a fructificat paşa oferită de brazilianul Leandro Ribeiro. Acelaşi Ribeiro i-a oferit lui Tambe o nouă paşă de gol cinci minute mai târziu.

Curios e că cei doi fotbalişti şi-au făcut apariţia pe teren abia în repriza secundă. Partida retur se va desfăşura pe 8 mai la Orhei.

În cealaltă semifinală, Zimbru Chişinău întâlneşte în aceste momente pe teren propriu echipa Sfântul Gheorghe Suruceni.