Postat de: Vasile Cojocari

Ştiri / Sport

07 Sep. 2019 / 12:44

Naţionala U-21 a fost surclasată de Italia

Naţionala de tineret a Moldovei a cedat cu 0-4 la Catania, în faţa Italiei. Golurile gazdelor au fost marcate de Scamacca (minutul 33), Frattesi (52, 63) şi Tumminello (69), transmite IPN.

Selecţionerul Sergiu Cleşcenco a folosit următorii jucători: Agachi, Boico (Berco 81), Ursu, Furtuna (Carostoian 58), Dijinari, Dros, Stână, Craciun, Nihaev (Chelari 58), Belousov (Mamaliga 81), Nicolaescu (Gulceac 67).

„Am întâlnit o echipă foarte tare, care anul curent a jucat în semifinalele Campionatului Mondial U-20. Au jucători care evoluează titulari la echipe din Serie A. În repriza a doua nu am mai avut puteri”, a declarat la conferinţa de presă antrenorul naţionalei de tineret a Moldovei, Sergiu Cleşcenco.

Partida cu Italia a fost un test de verificare înaintea meciului cu Ţara Galilor de la Chişinău, din 11 octombrie, din cadrul preliminariilor Campionatului European din 2021.