Postat de: Frisk Cristian

Ştiri / Sport

15 Iun. 2019 / 22:40

Ucraina campioană mondială la juniori sub 20 de ani

Ucraina a câştigat titlul de campioană mondială la fotbal, juniori sub 20 de ani.

Cupa Mondială rezervată acestei categorii de vârstă s-a disputat în Polonia, iar în finala desfăşurată în această după-amiază, ucrainenii s-au impus cu scorul de 3-1 în faţa selecţionatei similare a Coreei de Sud.

Asiaticii au deschis scorul în minutul 5, dintr-un penalty transformat de Lee, după care Supriaga a egalat în minutul 34. Acelaşi Supriaga a marcat din nou în minutul 53, pentru ca Tsitsashvili să stabilească scorul final în minutul 89.

Aceasta este cea mai mare performanţă pentru fotbalul din Ucraina, la nivel de echipe naţionale, aceeaşi generaţie ajungând şi în semifinalele Campionatului European U19, competiţie care a fost criteriu de calificare la Cupa Mondială.