Postat de: Mazur Rodica

Ştiri / Sport

08 Sep. 2019 / 15:28

Preliminariile EURO 2020: Echipa naţională de fotbal a fost învinsă de Islanda

Un nou eşec în preliminariile EURO 2020 - echipa naţională de fotbal a Moldovei a fost învinsă de reprezentativa Islandei cu scor 3-0. Tricolorii au expediat un singur şut pe spaţiul porţii în minutul 82, relatează Mesager.

În meciul de la Reykjavik tricolorii au rezistat fără gol încasat până în minutul 31, atunci când Kolbeinn Sigthorsson a deschis scorul după o greşeală a lui Igor Armaş.

După pauză, Birkir Bjarnason a dublat avantajul vikingilor la o fază fixă, în urma unei lovituri de colţ.

Koşelev a intervenit în prima instanţă, însă nu a putut evita golul. În minutul 77, fundaşul Victor Mudrac, aflat la debutul său în echipa naţională, a fost lovit de un balon care a ricoşat în poartă şi astfel a fost stabilit scorul final.

În următoarea partidă din preliminariile EURO 2020 tricolorii vor juca acasă cu reprezentativa Turciei, care a trecut aseară greu de Andorra cu 1-0. Partida va avea loc pe stadionul Zimbru pe 10 septembrie, cu începere de la ora 21:45. Tot în grupa Moldovei, Franţa a rezolvat din prima jumătate a primei reprize soarta meciului cu Albania, scor 4-1. Coman şi Giroud au făcut 2-0, dar scorul putea fi şi mai mare. Griezmann, starul Barcelonei, a ratat o lovitură de pedeapsă în minutul 37. În partea a doua, s-au mai marcat trei goluri. Francezii au punctat prin Coman şi Ikone, iar albanezii  şi-au trecut o reuşită pe tabelă datorită lui Cikalleshi.