Postat de: Mazur Rodica

Ştiri / Sport

17 Dec. 2019 / 10:49

Gala Laureaţilor APSM, află cine sunt sportivii anului

Asociaţia Presei Sportive din Moldova (APSM) a desemnat laureaţii la mai multe categorii. De trofee s-au învrednicit cei mai buni sportivi ai anului, precum şi promotorii sportului, jurnaliştii care au reflectat acest domeniu.

Cu un total de 3630 puncte, „Cel mai bun sportiv al anului 2019” a fost desemnat Denis Vieru, medaliat cu bronz la Campionatul Mondial de judo, Universiada Mondială – locul I, Grand Prix de la Antalya – locul I, Grand Slam (Paris şi Baku) – locul I, Jocurile Europene – locul V. Disticţia a fost înmânată de Ivan Georghiu, secretar de stat al Ministerului Educaţiei, Culturii şi Cercetării.

În TOP-10 au fost nominalizaţi sportivii: Stepan Dmitrov, taekwondo WT, Dan Olaru - Alexandra Mîrca, tir cu arcul, Maxim Cazacu, kickboxing, Tatiana Salcuţan, nataţie, Piotr Ianulov, lupte libere, Zalina Marghiev-Petrivskaia, atletism, Radu Albot, tenis, Anastasia Nichita, lupte, Victor Ciobanu, lupte greco-romane.

La nominalizarea „Veteranii Sportului - Masters” au fost menţionaţi Alexandra Marghieva, campioană europeană la atletism, Mihail Malear, campion mondial la judo, Viorel Marinescu, campion mondial la judo, şi Ion Dosca, campion mondial la joc de dame.

De asemenea, la nominalizarea „Sportul – posibilităţi egale” laureat a devenit Oleg Creţul, judo, Campion Paralimpic, maestru emerit al sportului.

Cea mai bună echipă corporativă a anului a fost nominalizată Echipa de fotbal a Jurnaliştilor Sportivi APSM, campioana turneului internaţional media din Driskininkai 2019 şi Campionatului Ţărilor Est-Europene şi Balcanice din Ungaria la fotbal.

Echipa cea mai bună a anului a fost desemnată Naţionala de futsal a Moldovei, calificată în runda a 2 a Campionatului Mondial. Diploma a fost ridicată de antrenorul echipei naţionale de futsal Vladimir Vusatâi şi căpitanul Sergiu Tacot.

Cel mai bun antrenor al anului 2019 este judocanul Veaceslav Bacal.

Daniel Cataraga, lupte greco-romane, dublu campion mondial Under 23, a primit un premiu special la nominalizarea „Perspective olimpice”.

Laureata premiului special „Bravo” a devenit Tatiana Salcuţan, la nataţie.

La nominalizarea Tinere talente laureaţi au devenit Nicolae Cărăuş, Muay Thai, campion mondial U23, Victor Sterpu, judo, campion European U20, medalie de bronz la Campionatul Mondial de tineret, iar pe prima poziţie s-a clasat Anastasia Nichita, lupte, care are în palmares calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020, Campionatul Mondial seniori – locul V, Campionatul European seniori – locul III, Campionatul Mondial tineret U23 – locul II, Campionatul European U-23 - locul I, Jocurile Europene - locul III.

La capitolul „Personalitatea anului 2019”, pentru merite în promovarea imaginii sportului moldovenesc şi organizarea evenimentelor sportive au fost menţionaţi Veaceslav Manolachi, preşedinte al Federaţiei Moldoveneşti a Sportului Studenţesc şi a Veteranilor Sportului, şi Dorin Damir, preşedinte FEA. Cea mai bună organizaţie sportivă, în opinia presei sportive, a fost recunoscută Federaţia de Judo din Moldova, iar Trofeul excelenţei i-a revenit Federaţiei de Lupte din Moldova.