Ştiri / Sport

24 Dec. 2020 / 16:18

Cei mai buni sportivi ai anului, desemnaţi

Judocanul Victor Sterpu şi luptătoarea Anastasia Nichita au fost declaraţi cei mai buni sportivi ai anului 2020. Aprecierea a fost făcută de Ministerul Educaţiei, Culturii şi Cercetării, relatează Mesager.

Anastasia Nichita a intrat în posesia acestui premiu pentru al doilea an consecutiv. În 2020 ea a devenit campioană europeană şi a cucerit medalia de aur la Cupa Mondială.

Pentru Victor Sterpu acest an a fost cel mai reuşit din carieră. Judocanul a urcat pe prima treaptă a podiumului la Campionatul European de seniori şi a câştigat aurul la Europenele de tineret, turneul fiind rezervat sportivilor de până la 23 de ani.

Luptătoarea Irina Rîngaci a fost recunoscută drept revelaţia anului. La ultima Cupă Mondială, sportiva de 19 ani şi-a adjudecat medalia de argint în categoria de 65 de kilograme.

Totodată, Tudor Cîrlan şi Valeriu Duminică au fost aleşi cei mai buni antrenori.